Strona główna
Menu
Projekt opracowano w
Gorczańskim Parku Narodowym
Serwis sfinansowano ze środków
Narodowego Funduszu Ochrony
Środowiska i Gospodarki Wodnej
Robaczek Podglądaczek zawitał w Przedszkolu Miejskim nr 37.

Nasze przedszkole po raz pierwszy brało udział w ogólnopolskim projekcie „Czym skorupka za młodu nasiąknie… czyli jak pokochać przyrodę aby ona pokochała nas”. W ramach projektu organizowaliśmy działania mające na celu zainteresowanie dzieci przyrodą i ekologią. Pracowaliśmy w naszych ogródkach przedszkolnych, podglądaliśmy jak rozwijają się rośliny, pielęgnowaliśmy je by pięknie rosły, obserwowaliśmy jak żyją różne zwierzęta w naszym ogrodzie (ptaki, ślimaki, dżdżownice, owady). Segregowaliśmy odpady, zbieraliśmy makulaturę, zużyte baterie. Oszczędzaliśmy energię i wodę w trosce o naszą planetę. Chcielibyśmy podzielić się szerzej naszymi działaniami w dwóch obszarach.

Ptaki wokół nas

Nasze obserwacje rozpoczęliśmy jesienią. We wrześniu dzieci były na wycieczce w Muzeum Przyrody, co umożliwiło im poznanie niektórych ptaków odlatujących do ciepłych krajów(bocian, skowronek, słowik, wilga, kukułka, jaskółka). Częstym zapytaniem dzieci było dokąd one lecą i co tam robią. Zaprosiłyśmy więc mieszkańca Afryki- Senegalczyka, który obecnie mieszka w Polsce. Przybliżył dzieciom niektóre zwyczaje, obrzędy ludzi tam żyjących. Przekazał dużo wiedzy o tym co robią ptaki w ciepłych krajach.
 Dzieci zaprezentowały kolegom z przedszkola, rodzicom i przedszkolakom z zaprzyjaźnionego Przedszkola nr 20 bajkę pt. „O gościach, co nie przyszli na ucztę” L. Krzemienieckiej - o Tym jak Pani Jesień wypędziła ptaki za morze.
 W trosce o ptaki dzieci przez okres jesieni gromadziły ziarna zbóż, suszyły owoce jarzębiny, głogu, słonecznika, dyni aby zimą był pokarm dla ptaków.
 Przy pomocy tatusiów zbudowane zostały karmiki, gdzie zimą dzieci systematycznie umieszczały ptasie przysmaki. Nie zapomniały też o sikorkach i wywieszały im słoninkę. 


 Zimą dzieci mogły zaobserwować gile, sikorki, gawrony, wróble, sroki a czasem jemiołuszki, które przylatywały na przedszkolną jarzębinę.
 Wiosną też pamiętaliśmy o ptakach. Przedszkolaki czekały na powrót bocianów, szpaka, skowronka, jaskółek i innych ptaków. Słuchały ptasich koncertów, rozpoznawały głosy ptaków(nagrania i w naturze).
 Podczas różnorodnych zajęć w przedszkolu oraz podczas powtórnej wycieczki do Muzeum Przyrody dzieci wzbogaciły swą wiedzę na temat wiosennych, ptasich zwyczajów(zakładanie gniazd, składanie jaj, wylęganie się piskląt, opieka nad nimi). Największe wrażenia na dzieciach wywarł film o kukułkach, które podrzucają jajeczka innym ptakom.
 Wspólnie z rodzicami przygotowaliśmy budkę lęgową dla szpaków. Umieściliśmy ją w ogrodzie, wysoko na drzewie. Dzieci systematycznie obserwują budkę i ostatnio odkryły gniazdo sroki pośród gałęzi. Codzienne dzielą się swoimi spostrzeżeniami, czekają na gościa w szpaczej budce.
 
Tradycje i zwyczaje świąteczne naszego regionu

 W naszym przedszkolu istnieje kącik regionalny. Systematycznie przy pomocy rodziców wzbogacany jest w nowe akcesoria. Dzieci mają okazję do poznania przedmiotów, narzędzi używanych dawniej w gospodarstwie domowym, na polu i w ogrodzie. W ten sposób poznają codzienne życie dawnej wsi, zajęcia i zawody naszych dziadków. Gliniane naczynia stały się inspiracją do działań w glinie- dzieci poznały właściwości gliny, ulepiły naczynia do naszego kącika.
 Lato pożegnaliśmy tradycyjnym świętem plonów- Dożynkami Przedszkolnymi. Do tych świąt przygotowywaliśmy się cały wrzesień. Przedszkolaki poznawały historię powstania chleba podczas realizacji tematu kompleksowego „Od ziarenka do bochenka”. Były na wycieczce w piekarni, rozpoznawały kłosy zbóż, gromadziły zboża dla ptaszków. Robiły kompozycje z suchych kwiatów, traw, warzyw.
 Dzieci ze starszych grup upiekły chleb, który bardzo smakował wszystkim wraz ze smalcem i ogórkami własnej roboty.
 Dożynki dały możliwość obejrzenia zwierząt gospodarczych (kury, króliki, owieczki, baran, kaczki). Sprzedawana była ekologiczna żywność: jabłka, winogrona, miód, kanapki ze smalcem, ogórki, winogrona.
 Jak co roku odbyły się w naszym przedszkolu tradycyjne „Jasełka Bożonarodzeniowe”. Poprzedziły je spotkania warsztatowe z rodzicami, gdzie wykonane zostały ozdoby świąteczne. 


 Przed świętami wielkanocnymi odbyły się kiermasze przedświąteczne. Rodzice, dzieci wykonali różne dekoracje wielkanocne.
 W Muzeum Warmii i Mazur poznały tradycje świąteczne naszego regionu, brały udział w zajęciach pt. ”Wielkanoc na Warmii”. Na starówce obejrzały kiermasze z palmami i wiosennymi kwiatami. Zakupiono jedną, dużą palmę do kącika w przedszkolu.
 Wzbudzaliśmy zainteresowanie wśród przechodniów odblaskowymi kamizelkami, które otrzymaliśmy po spotkaniu z policjantem w naszej placówce.

Nauczycielki
z Przedszkola Miejskiego nr 37 w Olsztynie
 
 

Aktualności
2014-03-21
„Bliskie spotkania z przyrodą” - warsztaty szkoleniowe 15 – 16 maja 2014 dla nauczycieli oraz osób zajmujących się edukacją ekologiczną, które chcą realizować program “Czym skorupka za młodu nasiąknie..., czyli jak pokochać przyrodę żeby ona pokochała nas”. Zgłoszenia przyjmujemy do: 30 kwietnia 2014.
więcej
Nauczycieli, którzy chcieliby przystąpić do programu  zapraszamy na 2-dniowe  warsztaty  pt.: „Bliskie spotkania z przyrodą”, które odbędą się w Szkole Leśnej w Bielawie w dniach 9 -10 maja 2012r.
WARSZTATY POPROWADZĄ AUTORKI PROGRAMU. BĘDZIE WIĘC OKAZJA DO WYMIANY DOŚWIADCZEŃ !!!
więcej

   Wszystkich chętnych zapraszamy do Gorczańskiego Parku Narodowego na  wiosenne zajęcia edukacyjne dla klas młodszych szkoły podstawowej realizowane na  bazie  naszego programu  .........

więcej