Strona główna
Menu
Projekt opracowano w
Gorczańskim Parku Narodowym
Serwis sfinansowano ze środków
Narodowego Funduszu Ochrony
Środowiska i Gospodarki Wodnej
Skorupkowe spotkania w Zielonej Górze.

   Warsztaty wiosenne w ramach programu pt., „Czym skorupka za młodu nasiąknie, czyli jak pokochać przyrodę żeby ona pokochała nas” odbyły się w maju.
Problematyka wiosennych warsztatów okazała się dla uczestniczek szczególnie interesująca. Świat się zazielenił , a
„przyroda aż rwie się do słońca”. Młode kępki traw stały się zbiorowiskiem licznych organizmów. Wyruszyliśmy na ich poszukiwanie. Pomocne okazały się podręczne klucze do oznaczania mieszkańców gleby.


Nauczycielki były bardzo zainteresowane rozpoznawaniem roślin w najbliższym otoczeniu. Niektóre odkryły, iż większość leków rośnie w najbliższym otoczeniu. Zabawa z wpisywaniem nazw „chwastów” w sylwetkę człowieka była nie tylko pouczająca ale też pełna opowieści i wzajemnych rad.

   Nadeszło upragnione lato. Obserwacja świata roślin, zwierząt w tym okresie jest fascynująca. Uczniowie, pod opieką mgr Jolanty Walczak ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Zielonej Górze, wzięli lupki, lornetki i pomocne książki i naśladując Robaczka Podglądaczka wyruszyli w plener. Spotkania z pasikonikami, motylkami a nawet trzmielami wzbudziły ogromne, przeogromne zainteresowanie. 
 
A co wy tam macie dziewczynki? – pytał pani Jola. Jak to co, wiadomo, robaki – żartobliwie odpowiadają dzieci. Ale zaraz fachowo dodają  - Mamy chrząszcza. Takich odkryć było wiele.


Zabawa  w „Kto znalazł największego owada, a kto najmniejszego" -  to cenne obserwacje , ale też dużo radości.

- O rany, ale pod tym kamieniem jest dużo owadów?
 

Teraz spróbujmy ponazywać prawidłowo wszystko to co odnaleźliśmy.

Nie mniej interesujące okazały się ćwiczenia związane z poznawaniem roślin rosnących na łące. Liczyliśmy ile różnych gatunków roślin jest na tym małym skrawku ziemi.


Anna Choinka
- koordynator lokalny  w ODN w Zielonej Górze

 

 

Aktualności
2014-03-21
„Bliskie spotkania z przyrodą” - warsztaty szkoleniowe 15 – 16 maja 2014 dla nauczycieli oraz osób zajmujących się edukacją ekologiczną, które chcą realizować program “Czym skorupka za młodu nasiąknie..., czyli jak pokochać przyrodę żeby ona pokochała nas”. Zgłoszenia przyjmujemy do: 30 kwietnia 2014.
więcej
Nauczycieli, którzy chcieliby przystąpić do programu  zapraszamy na 2-dniowe  warsztaty  pt.: „Bliskie spotkania z przyrodą”, które odbędą się w Szkole Leśnej w Bielawie w dniach 9 -10 maja 2012r.
WARSZTATY POPROWADZĄ AUTORKI PROGRAMU. BĘDZIE WIĘC OKAZJA DO WYMIANY DOŚWIADCZEŃ !!!
więcej

   Wszystkich chętnych zapraszamy do Gorczańskiego Parku Narodowego na  wiosenne zajęcia edukacyjne dla klas młodszych szkoły podstawowej realizowane na  bazie  naszego programu  .........

więcej